Wesprzyj wellbeing pracowników. Dopasuj ofertę benefitów

Odpowiednio dobrane benefity mogą nie tylko wesprzeć zaangażowanie i produktywność pracowników w codziennych zadaniach, ale też działać pozytywnie na lojalność wobec pracodawcy.

Pracownik, który czuje, że firma zapewnia mu nie tylko wynagrodzenie, ale też stara się stworzyć miejsce wspierające jego potrzeby, chętniej zwiąże się z organizacją na dłużej. Znaczenie benefitów pozwalających zadbać o dobrostan rośnie tym bardziej, że według raportu opracowanego przez Enpulse i Nais o Zaangażowaniu i benefitach 2024, 82% badanych przyznaje, że dobrostan ma wpływ na ich zaangażowanie w pracy. Jak zadbać o wellbeing w firmie? Poniżej wskazujemy przykłady możliwych działań.

Czym jest wellbeing pracowników?

Wellbeing to holistyczne podejście do zdrowia i szczęścia jednostki, obejmujące aspekty fizyczne, psychiczne oraz społeczne. W kontekście zawodowym oznacza to tworzenie środowiska pracy sprzyjającego równowadze między życiem zawodowym a prywatnym, promowanie zdrowego stylu życia oraz zapewnienie wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego. Firmy mają szerokie pole do popisu dzięki odpowiednio przygotowanej ofercie benefitów. 

Praca sama w sobie to najbardziej stresujący czynnik

W temacie dobrostanu pracowników nadal jest nad czym pracować. Raport udostępniony przez Champion Health wskazuje, że głównym czynnikiem stresu w pracy jest sama praca – aż 73% badanych deklaruje przeciążenie obowiązkami. Ten powód znacznie przewyższa brak wsparcia ze strony kierownictwa (29%), czy też brak wpływu na sposób wykonywania pracy (31%).

W realiach polskiego rynku pracy również obserwujemy podobną tendencję. Według raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy, dla 45% badanych nieplanowane działania to jeden z najbardziej stresujących czynników w pracy. Niemal na równej pozycji znajdują się liczba wykonywanych obowiązków (44%) oraz terminy wykonywanych zadań (43%). Jednocześnie badani oczekują od pracodawców konkretnych działań, które wspierają dobrostan. Wśród najczęściej wskazywanych są docenienie (51%), dofinansowanie wypoczynku (47%) i krótsze piątki (40%).

Jak wdrożyć benefity wspierające wellbeing?

Aby skutecznie wprowadzić programy wspierające dobrostan pracowników warto przede wszystkim:

  • Zidentyfikować potrzeby zespołu – można to zrobić za pomocą ankiet czy rozmów z pracownikami. Pomogą one określić, jakie benefity będą dla nich najbardziej wartościowe.
  • Dostosować ofertę do różnorodności zespołu – podczas analizowania strategii wprowadzenia benefitów, warto uwzględnić różnice wiekowe, różnorodność sytuacji rodzinnych czy zainteresowań. Taka analiza pozwoli na stworzenie atrakcyjnego pakietu świadczeń dopasowanego do ludzi, którzy tworzą daną firmę.
  • Komunikować dostępne benefity – regularne informowanie pracowników o dostępnych świadczeniach oraz korzyściach z nich płynących zwiększa częstotliwość ich wykorzystywania.
  • Monitorować efektywność programów – analiza korzystania z benefitów oraz ich wpływu na satysfakcję i produktywność pracowników pozwoli na bieżąco dostosowywać ofertę.

Inwestowanie w benefity wspierające wellbeing pracowników to nie tylko wyraz troski o ich zdrowie i samopoczucie, ale także strategiczny krok w kierunku budowania zaangażowanego i lojalnego zespołu. Wyniki raportu jasno pokazują, że warto zacząć od podstaw. Pracownikom najczęściej brakuje pozytywnej informacji zwrotnej, gdy swoją pracę wykonają dobrze. Pozytywny feedback pozwala zbudować kulturę zdrowej komunikacji w firmie, a to już pierwszy krok do szerszych zmian na lepsze.

Czytaj także:

Odpowiedzialna konsumpcja – co to znaczy?

EKO Benefity dla pracowników, czyli jak zmieniamy klimat w pracy

Data aktualizacji:  
2024-11-29