Jak radzić sobie z emocjami wywołanymi wydarzeniami na świecie?

W obliczu tego, co obecnie dzieje się na świecie, wielu z nas odczuwa trudne emocje, takie jak lęk, niepokój, gniew, bezsilność czy smutek. Najpierw trwająca już ponad 2 lata pandemia COVID-19 zakłóciła naszą codzienność i naraziła nas na przewlekły stres. Konieczność ograniczenia kontaktów społecznych, a w przypadku wielu osób również powikłania zdrowotne, utrata bliskich czy utrata pracy nie pozostały bez wpływu na funkcjonowanie psychiczne. Niedawno wstrząsnęło nami jeszcze inne wydarzenie – tocząca się tuż obok wojna w Ukrainie. Wojna, która zmusiła wielu ludzi do szukania schronienia w Polsce.

Te i podobne wydarzenia mogą wywoływać wiele emocji manifestujących się w różny sposób. Duża część z nas doświadcza obniżenia nastroju, zaburzeń snu, trudności w skupieniu uwagi, wybuchów płaczu czy złości. Możemy także zauważyć związane ze stresem doznania płynące z ciała, na przykład napięcie mięśni, ucisk w żołądku czy przyspieszone bicie serca.

Niezależnie od tego, co przeżywasz, pamiętaj, że masz prawo czuć to, co czujesz – nie wszyscy reagują w ten sam sposób. Jeśli z niepokojem myślisz o bezpieczeństwie i dobrobycie swoim oraz najbliższych Ci osób, nie ma w tym nic dziwnego. Nie uciekaj od emocji, pozwól sobie na ich odczuwanie, jednak nie pogrążaj się w nich całkowicie. Jest parę działań, które możesz podjąć, by obniżyć poziom lęku i poczuć się lepiej.

Po pierwsze, ogranicz dopływ informacji. 
Bądź na bieżąco, ale nie sprawdzaj co chwilę, czy nie pojawiły się jakieś nowe doniesienia. Miej też na uwadze, że nie wszystko, co usłyszysz, jest prawdą. Nie daj się ponieść emocjom, widząc sensacyjne nagłówki – korzystaj z paru sprawdzonych źródeł i weryfikuj informacje, które sam przekazujesz. Staraj się odróżnić rzeczywiste zagrożenia od tych, które podsuwa niespokojny umysł. Podważaj katastroficzne myśli, a jeśli zmartwienia nie dają Ci spokoju, zapisz je na kartce, by móc się do nich zdystansować.

Po drugie, działaj – na tyle, na ile możesz, nie zapominając o własnych potrzebach.
Angażowanie się w akcje pomocowe pozwoli wzmocnić poczcie sprawczości i zmniejszyć lęk. Skup się na tym, na co masz realny wpływ.

Po trzecie, dbaj o siebie.
Wysypiaj się, odżywiaj się odpowiednio, pamiętaj o odpoczynku i kontakcie z innymi. Może Ci być trudno ze świadomością, że kiedy Ty żyjesz normalnie, gdzieś rozgrywają się tragedie; być może pojawi się nawet poczucie winy. Zadręczanie się nie przyniesie jednak żadnego pożytku, dlatego pozwól sobie na chwilę wytchnienia, oderwania się myślami. Obniżyć napięcie pomogą ćwiczenia oddechowe, techniki relaksacyjne, aktywność fizyczna, przebywanie w otoczeniu przyrody, a także rozmowy z bliskimi.

Jeśli opisane sposoby nie pomagają i potrzebujesz wsparcia, możesz zwrócić się o profesjonalną pomoc. Warto skorzystać z porady psychologa, który wskaże narzędzia pozwalające na konstruktywne radzenie sobie z trudnymi emocjami. Najprostszą i najszybszą formą jest umówienie e-wizyty z psychologiem. W tym celu można zakupić E-voucher dostępny na platformie Openbenefit od Up Bonus.

Author picture
Facebook
Twitter
LinkedIn

Zapytaj o rozwiązania
dla Marketingu & Sprzedaży

Chcesz porozmawiać
o naszych rozwiązaniach dla Twojej firmy?

Zostaw nam swój numer telefonu - oddzwonimy!